پنجه پروتزی و انواع آن

 1. خانه
 2. chevron_right
 3. پروتز اندام تحتانی
 4. chevron_right
 5. پنجه پروتزی و انواع آن

پنجه‌های پروتزی ساختارهایی مصنوعی هستند که جایگزین پنجه طبیعی پا می‌شوند. این پنجه‌ها از مواد گوناگون مثل چوب، لاستیک، اورتان، تیتانیوم، فایبر گلاس و فیبرهای کربنی ساخته می‌شوند. بعضی از این پنجه ها ویژگی‌های مثبت مختلفی مثل سبک بودن، قابلیت ذخیره سازی انرژی، دینامیک بودن یا پاشنه‌های با ارتفاع قابل تنظیم دارند که آن‌ها را متمایز می‌کند و در هنگام انتخاب باید به این ویژگی‌ها توجه داشته باشید. تمام پنجه‌های پروتزی باید قابلیت فلکسیون پلانتار (خم کردن پا به سمت پایین یا زمین) را در مراحل مختلف راه رفتن یا حتی ایستادن داشته باشند. همچنین انگشت شست نیز باید قابل انعطاف باشد تا در مراحل انتهایی راه رفتن مشکلی ایجاد نشود.

انواع متنوعی از طراحی‌های مختلف پنجه‌های پروتزی در بازار وجود دارند و ممکن است انتخاب کردن کمی دشوار به نظر برسد. به همین دلیل در این مقاله سعی بر این داریم تا برخی از پرکاربردترین انواع آن را معرفی کنیم. پس با ما همراه باشید.

انواع پنجه پروتزی

پنجه پروتزی؛ پنجه‌های غیرمفصلی

مهم‌ترین پنجه غیرمفصلی، پنجه SACH است. این پنجه از دینامیک کمی برخوردار بوده و علت آن نیز سفتی و کوتاهی بخش کفی آن می‌باشد. طول بخش کفی این پنجه حدود ¾ پنجه‌های کربنی است. این پنجه می‌تواند به عنوان پروتز اصلی در درمان بخش عمده‌ای از موارد آمپوتاسیون به کار رود؛ اما با این حال تنها برای افرادی که میزان فعالیت بسیار کمی دارند توصیه می‌شود و سایر افراد بهتر است از پنجه‌های دیگر استفاده کنند. البته در مواردی نیز ممکن است فرد به صورت موقت و تا زمانی که آماده دریافت پنجه‌هایی با طراحی‌های پیشرفته‌تر شود از این پنجه استفاده کند.

پنجه‌های پروتزی SACH یا Solid Ankle Cushion Heel، فاقد مفصل مچ هستند؛ اما با وجود طراحی بسیار ساده، این پنجه‌ها به خوبی می‌توانند از عهده تمام عملکردهای ضروری جهت راه رفتن عادی بر بیایند. در صورتی که کفی این پنجه‌ها با یک کفی منعطف و دینامیک جایگزین شود، پنجه SACH دینامیک ایجاد خواهد شد. در این نوع از پنجه‌ها، در صورت وارد شدن فشار به بخش رویی پا، پنجه قابلیت خم شدن را خواهد داشت و اگر فشار برداشته شود، به شکل قبلی خود باز خواهد گشت.

مزایای پنجه‌های SACH:

 • ضد آب
 • ارزان
 • با دوام
 • مناسب برای افرادی با میزان فعالیت و تحرک کم

معایب پنجه‌های SACH:

 • داشتن کفی سفت و غیرقابل خم شدن
 • کفی کوتاه‌تر؛ به طوری که طول کفی آن ¾ طول کفی‌ پنجه‌های کربنی است. این مساله موجب ایجاد مشکل در مرحله toe-off راه رفتن می‌شود.
 • کفی غیرقابل شخصی‌سازی در پنجه‌های SACH دینامیک
 • ارتفاع پاشنه غیرقابل تنظیم
 • خراب شدن سریع در صورت استفاده افراد با فعالیت زیاد

پنجه پروتزی؛ پنجه‌های مفصلی

این پنچه‌ها قادرند تا حرکات فلکسیون پلانتار و دورسال را در محدوده‌ای خاص انجام دهند. حرکت این مفاصل تنها در مقاطع ساجیتال و فرونتال انجام می‌شود و برخی از آن‌ها حتی قادرند حرکات اینورسیون و اِوِروسیون را نیز تا حدودی انجام دهند. محصولات متعددی با درجات کیفی مختلف در بازار وجود دارند و بسته به بودجه و علاقه شما، می‌توانید آن‌ها را تهیه نمایید.

دارا بودن حرکات مختلف پا برای پنجه‌های پروتزی مزایای مختلفی دارد. این مزایا هم شامل موارد زیبایی‌شناختی و هم کارکردی هستند. پروتزهای مفصلی که می‌توانند به خوبی حرکات پای طبیعی را تقلید کنند، عملکرد بهتری را نیز در هنگام حرکت کردن خواهند داشت و میزان رضایت از آن‌ها بالاتر است. داشتن این محصولات باعث کاهش آسیب‌های احتمالی به زانوی پروتزی می‌شود. این پروتزها در بسیاری از آمپوتاسیون‌ها می‌توانند مورد استفاده قرار بگیرند؛ اما کاربرد اصلی آن‌ها در آمپوتاسیون‌های ترانس فمورال می‌باشد.

پنجه‌های مفصلی شامل دو نوع اصلی می‌باشند:

 • پنجه تک محوری

مکانیسم: این پنجه‌ها دارای حرکات فلکسیون پلانتار و دورسال می‌باشند و به همین دلیل زانو پایداری خود را حفظ می‌کند. هرچه قرارگیری پا روی زمین سریع‌تر انجام بگیرد، زانوی پروتزی پایداری بیشتری خواهد داشت.

مزایا: افرادی که آمپوتاسیون ترانس فمورال انجام داده‌اند، از پنجه‌های تک محوری بیشتری بهره را خواهند برد؛ چراکه با این پنجه‌ها انرژی مورد نیاز جهت کنترل زانوی پروتزی کاهش قابل توجهی پیدا می‌کند.

معایب: پنجه‌های تک محوری به مراقبت‌های بیشتری نسبت به پنجه‌های غیرمفصلی نیاز دارند. همچنین این پنجه‌ها سنگین‌ترند و بیشتر برای افرادی که نیاز به پایداری در اطراف زانوی پروتزی دارند کاربرد دارد.

 • پنجه چند محوری

مکانیسم: حرکات فلکسیون دورسال و پلانتار و نیز اینورسیون و اِوِرسیون را می‌تواند تقلید کند.

مزایا: فشارهای ناشی از راه رفتن را به خود جذب کرده و فشار داخل سوکت را کاهش می‌دهد و به این ترتیب از پوست و پروتز در برابر آسیب‌های مختلف محافظت می‌کند. این پروتزها می‌توانند برای هر فرد به صورت خاص تنظیم شوند. عملکرد آن‌ها بهتر از پنجه‌های SACH یا تک محوری است و برای افرادی با درجه فعالیت متوسط تا زیاد می‌تواند گزینه مناسبی باشد.

معایب: سنگین‌تر و گران‌تر از پنجه‌های پروتزی SACH یا تک محوری است.

پنجه های کربنی: پنجه‌هایی با پاسخ دینامیک

مکانیسم: عنصر اصلی و پایه‌ای این پنجه‌ها، طراحی خاص کفی‌های آن است. کفی‌های این پنجه‌ها از صفحات فیبر کربنی ساخته شده و قالبی ارتجاعی دارد. این طراحی به سبب شکل و مواد اولیه آن قادر است پاسخ بهتری در حین انجام فاز toe-off بدهد؛ به طوری که هنگام راه رفتن و در مرحله roll-over، انرژی وارد شده به کفی را به خوبی جذب کرده و آن را در هنگام حرکت کردن آزاد می‌کند و پا را به جلو می‌راند.

مزایا: این پروتز می‌تواند در بسیاری از آمپوتاسیون‌ها مورد استفاده قرار بگیرد؛ اما در افرادی که حد متوسطی از فعالیت را دارند کاربرد بیشتری خواهد داشت. منظور از حد متوسط فعالیت، پیاده روی‌های طولانی‌تر و تغییر جهت دادن‌های سریع‌تر است. پنجه‌های کربنی تعادل بهتری را برای افرادی که از راه رفتن فشاری استفاده می‌کنند فراهم می‌کند. این پروتزها قابل شخصی سازی بوده و به افراد این اجازه را می‌دهند تا کفش‌های با ارتفاع‌های مختلف بپوشد.

معایب: هزینه زیاد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

*

code

فهرست