درباره پروتز پا و اندام تحتانی بیشتر بدانید

 1. خانه
 2. chevron_right
 3. درباره پروتز پا و اندام تحتانی بیشتر بدانید

افرادی که دچار قطع عضو در ناحیه پا می شوند نیاز به پروتز پا به عنوان جایگزینی برای اندام از دست رفته دارند. در این راستا، پروتز اندام تحتانی به پروتزی گفته می‌شود که جایگزین هر قسمت از اندام تحتانی شود تا هدف عملکردی و یا زیبایی اندام تحتانی را بازیابی کند. از مهم‌ترین عواملی که منجر به قطع عضو در این ناحیه می‌شوند می‌توان به وجود اختلالات عروقی، نروپاتی ها، ناهنجاری‌های مادرزادی، بیماری‌های سیستمیک (مانند دیابت)، تومورها و البته آسیب‌های فیزیکی مستقیم اندام تحتانی ناشی از حوادث مختلف اشاره کرد.

پروتز پا چیست؟

اجزا و لوازم پروتز پا

انواع پروتز پا

چه افرادی مناسب دریافت پروتز پا می باشند؟

قیمت و هزینه پروتز پا چقدر است؟

بهترین پروتز پا کدام است؟

مجموعه تخصصی ارتوز و پروز کاویان کلینیک با 10 سال سابقه در زمینه ساخت انواع اعضاء مصنوعی و کمک حرکتی همراه شما عزیزان بوده است . برای مشاوره رایگان با شماره 22674374 -021 در ارتباط باشید
با ما در ارتباط باشید

پروتز پا چیست؟

پروتز یا می تواند به افرادی که آمپوتاسیون پا را تجربه کردند، کمک کند تا راحت تر جابجا شوند. پروتز اندام تحتانی عملکرد و گاهی اوقات حتی ظاهر یک پای واقعی را تقلید می کند. سطوح قطع عضو اندام تحتانی، ممکن است در هر یک از حالت های زیر باشد:

 • پارشیال فوت یا قطع عضو بخشی از پا
 • سایم یا قطع عضو در مفصل مچ پا
 • ترانستیبیال یا قطع عضو زیر زانو
 • قطع عضو روی زانو
 • ترانسفمورال یا قطع عضو بالای زانو
 • نهایتاً قطع عضو کامل اندام تحتانی در سطح مفصل لگن

رایج‌ترین سطوح قطع عضو اندام تحتانی، از نوع ترانستیبیال و ترانسفمورال هستند.

پروتز پا

اجزا و لوازم پروتز پا

جهت بررسی لوازم پروتز پا می توان گفت، بر اساس سطح قطع عضو، پروتز اندام تحتانی شامل اجزای مصنوعی است که جایگزین لگن، ران، زانو، ساق، مچ پا و پا می‌شوند. برای هر دو سطح قطع عضو، رایج پروتز شامل سه بخش اصلی است:

 •  سوکت: که خود از دو بخش نرم (از جنس پلی فوم یا سیلیکون) و سخت (از جنس زرین) ساخته‌شده و با انتهای عضو قطع‌ شده در ارتباط مستقیم است.
 •  قسمت ساق: که عموماً از یک لوله‌ی مدولار با پوشش پلاستوزوت یا ابر فرم داده‌شده به شکل ساق ساخته می‌شود.
 • مجموعه‌ی مچ و پا: که می‌تواند در ساده‌ ترین حالت به‌ صورت یک پنجه‌ی ساچ و بدون مفصل مچ باشد یا اینکه از نوع پنجه‌ای با مفصل مچ تک یا چند محوره باشد (گروه دیگری که جدیداً برای این بخش توسعه داده‌شده است پنجه‌های کربنی هستند که با استفاده از خصوصیت جذب و آزادسازی انرژی بافت کربنی در آن‌ها حرکات مچ و پا شبیه‌سازی می‌شود).

برای پروتز قطع عضو ترانسفمورال یک بخش دیگر تحت عنوان مفصل زانو نیز وجود دارد که می‌تواند از نوع ساده تک‌ محوره تا انواع پیشرفته‌تر با چند محور و پمپ‌های هیدرولیکی کمکی و یا حتی نوع هوشمند برای شبیه‌سازی هرچه دقیق‌تر حرکات زانو حین راه رفتن باشند.

اجزای پروتز زانو

انواع پروتز پا

با توجه به نوع نیازمندی، سبک زندگی، هدف و همچنین توان مالی و نوع بیمه درمانی طیف وسیعی از انواع مختلف پروتز اندام تحتانی وجود دارد. لازم به ذکر است، مواد و اجزایی که در ساخت پروتز مورد استفاده قرار می‌گیرد، از جنس مواد سبک با مقاومت بالا، مانند تیتانیوم، آلومینیوم و رزین‌ های پلی‌ استر هستند که فرد وزن اضافی از پروتز دریافتی را در کم‌ترین حد ممکن احساس کند.

انتخاب پروتز مناسب می‌تواند، نقش قابل‌ توجهی در بازگشت فرد به زندگی عادی و کسب عملکرد طبیعی داشته باشد. سایر عواملی که در انتخاب مناسب ترین پروتز پا می‌توانند نقش تعیین‌کننده داشته باشند عبارت‌اند از سن، جنسیت، وزن، شغل و سطح تحرک فرد دریافت کننده است.

انواع پروتز پا

چه افرادی مناسب دریافت پروتز پا می باشند؟

پس از فرآیند جراحی قطع عضو اندام تحتانی و رسیدن به ثبات نسبی بالینی، فرد از بخش مراقبت‌های ویژه ترخیص شده و راهی منزل می‌گردد. در طی زمان اولیه پس از ترخیص از بیمارستان، تمرکز اصلی بر این است که مشخص گردد آیا بیمار کاندید پروتز است یا خیر. سطح عملکرد، پتانسیل پیشرفت و همچنین میزان آماده‌سازی اندام باقیمانده (استامپ)، برای پروتز در صورت کاندید شدن بیمار جز عوامل تعیین‌کننده هستند.

فرآیند آماده‌سازی استامپ شامل آموزش تحرک، آموزش مراقبت از پوست، تقویت عضلات، کاهش و مدیریت درد و همچنین شکل‌دهی و باندپیچی است. به‌طور خاص، حفظ دامنه حرکتی اولیه و حساسیت‌ زدایی از اسکار ناشی از قطع عضو، از اهمیت بالایی برخوردار‌ است. اگر فرآیند آماده‌سازی استامپ رعایت شده باشد بهترین زمان برای دریافت پروتز معمولاً یک یا دو ماه بعد از جراحی است.

در حالی که بسیاری از افراد با از دست دادن اندام عملکرد خوبی با پروتزهای دریافتی دارند، اما همه بیماران کاندید مناسبی برای پروتز پا نیستند. چند سوال که می توانید قبل از انتخاب پروتز اندام تحتانی با پزشک خود در میان بگذارید عبارتند از:

 • وضعیت پوست اندام چگونه است؟
 • اندام باقیمانده چقدر دامنه حرکت دارد؟
 • آیا پای دیگر سالم است؟
 • سطح فعالیت شما قبل از قطع عضو چقدر بود؟
 • اهداف تحرک شما چیست؟

کاندیدای مناسب دریافت پروتز پا

قیمت و هزینه پروتز پا چقدر است؟

قیمت پروتز پا به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد. یکی از مهمترین عوامل تأثیر گذار بر روی هزینه، نوع قطعی عضو است. هزینه پروتزهای پایین زانو، بسیار کمتر از مواردی است که به زانو نیاز دارند و با توجه به اینکه مکانیسم های مختلفی برای ایجاد زانوی خم شونده به کار گرفته می شود، بیشترین تغییرات قیمت معمولاً در این قسمت دیده می شود. چگونگی ظاهر پا، متأثر از جنس مواد استفاده شده خواهد بود که این نیز بر هزینه نهایی تأثیر می گذارد.

قیمت پروتز پنجه پا می‌تواند تأثیر گرفته از نوع آن باشد که در ساده‌ ترین حالت، به‌ صورت یک پنجه‌ی ساچ و بدون مفصل مچ است و در حالت پیشرفته تر، از نوع پنجه‌ای با مفصل مچ تک یا چند محوره خواهد بود. حال سوال پیش می آید، قیمت پروتز پا با بیمه چقدر است؟ در این مورد می توانید با مشاوران کاویان کلینیک، به طور رایگان از طریق شماره 22674374 -021 در ارتباط باشید تا شما را با در نظر گرفتن نوع بیمه تان راهنمایی و مطلع کنند.

قیمت پروتز پا

بهترین پروتز پا کدام است؟

برای افراد قطع عضو، یافتن بهترین پروتز، مناسب با سبک زندگی آن ها، می تواند یک چالش باشد، اما اکثر افراد موافقند که هر چه پروتز به تقلید از نمونه بیولوژیکی خود نزدیک شود، بهتر است. یک پروتز پای ایده آل باید مقاومت های لازم را داشته باشد، زیرا هنگام راه رفتن و دویدن نیرو و گشتاور زیادی را متحمل می شود. پیشرفته ترین پروتزهای پا، حرکتی شبیه عضلات و تاندون های از دست رفته را دنبال می کنند که راه رفتن را عادی، استرس بر روی مفاصل را کاهش و به افراد در مسافت های طولانی و در مواجه با زمین های ناهموار کمک خواهند کرد.

انتخاب پروتز اندام تحتانی متناسب با نیازها و اهداف شخصی، باید توسط متخصص این زمینه انجام شود. فرد متخصص به لطف تحصیلات، تجربه و دانش بیومکانیکی خود، مناسب ترین گزینه را که به بیمار در انجام فعالیت های روزانه و رفع نیازها او کمک کند را انتخاب خواهد کرد. شناخت اصول و ویژگی های پروتز پا، یک روش کمک به شما برای پیدا کردن بهترین پروتز پا در ایران خواهد بود.

بهترین پروتز پا

جمع بندی

پروتز پا به عنوان جایگزینی برای اندام از دست رفته، باید دارای ویژگی ها و قابلیت هایی باشد که به شخص دریافت کننده کمک کنند تا بتواند به بهترین شکل فعالیت های شخصی و اجتماعی خود را ادامه دهد. مجموعه تخصصی ارتوز و پروز کاویان کلینیک با 10 سال سابقه در زمینه ساخت انواع اعضاء مصنوعی و کمک حرکتی همراه شما عزیزان خواهد بود. برای مشاوره رایگان با شماره 22674374 -021 در ارتباط باشید.

فهرست