پروتز سیلیکونی انگشت

  1. خانه
  2. chevron_right
  3. پروتز انگشت و پنجه
  4. chevron_right
  5. پروتز سیلیکونی انگشت

پروتز سیلیکونی انگشت

قطع کامل یا ناکامل انگشتان دست یکی از حوادث شایع مربوط به اندام فوقانی است و می‌تواند برای فرد موجب ایجاد آسیب‌های فیزیکی، روحی-روانی و اقتصادی قابل توجهی ‌شود. حفظ خود انگشت قطع شده مهم‌ترین اقدامی است که در این شرایط انجام می‌شود و نخستین اقدام در نیل به این هدف، بازسازی سیستم عروق ریز آن می‌باشد؛ اما در صورتی که امکان انجام این کار نباشد یا انجام آن با موفقیت همراه نشود استفاده از پروتزهای سیلیکونی می‌تواند راه حل بسیار مناسبی باشد. این پروتزها هم از نظر عملکردی تا حدودی به فرد کمک می‌کنند و هم از جنبه روحی روانی بر زندگی فرد تاثیر مثبتی می‌گذارند. پروتز سیلیکونی انگشت با طراحی‌های مدرن و بی نهایت ظریف می‌تواند به فرد دچار آسیب کمک کند تا به سرعت به زندگی اجتماعی خود بازگردد.

آسیب‌های تروماتیک مستقیم به دستان یا انگشتان دست اصلی‌ترین عامل قطع انگشتان می‌باشد. البته به ندرت بیماری‌های مختلف نیز می‌توانند چنین شرایطی ایجاد نمایند. این آسیب‌ها عمدتا در محل کار روی می‌دهند اما ممکن است در فعالیت تفریحی مثل تیراندازی یا  کار با چوب نیز اتفاق بی‌افتند.

پروتز سیلیکونی انگشت و دست چیست؟

پروتزهای سیلیکونی می‌توانند جایگزینی مناسب برای انگشتان مختلف از جمله شست و حتی خود دست باشند. این پروتزها به صورت سفارشی و اختصاصی برای خود فرد ساخته می‌شوند تا از بافت‌های حساس اطراف خود محافظت نمایند. فرد با کمک پروتز سیلیکونی انگشت می‌تواند به عملکرد بسیار بهتری دست یابد و ظاهر کاملا عادی دست خود را باز یابد. طراحان پروتز سیلیکونی بافت، رنگ و شفافیت پوست و ناخن فرد را عینا در پروتز در حال ساخت خود پیاده می‌کنند تا دست ظاهری کاملا طبیعی داشته باشد. این طراحان با کمک خود فرد و اعضای خانواده وی بهترین، راحت‌ترین و طبیعی‌ترین پروتز را طراحی می‌کنند.

پروتز سیلیکونی انگشت و دست

پروتز سیلیکونی انگشت چه زمانی کاربرد دارند؟

پروتزهای سیلیکونی کاربردهای متنوعی می‌توانند داشته باشند. وضعیت‌های گوناگونی ممکن است برای افراد پیش بیایند که آن‌ها را ملزم به استفاده از این نوع پروتزها نمایند. از جمله این وضعیت‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

نقص‌هایی که از بدو تولد با فرد همراه بوده‌اند؛ مانند سندروم آمنیوتیک باند یا سیمبراکی داکتیلی (فقدان یا عدم رشد کامل یک یا چند انگشت)

جراحی

مثلا قطع انگشت برای مبارزه با یک غده سرطانی خطرناک

بیماری‌های مختلف

شامل دیابت یا اسکلرودرمی که باعث قطع انگشت می‌شوند

آسیب‌های تروماتیک

آسیب‌های شغلی، سوختگی و موارد دیگر

آسیب به انگشت اشاره و میانه

آسیب‌های دست معمولا باعث آسیب‌های انگشتان نیز می‌شوند. همانطور که در تصویر مشاهده می‌کنید، انگشت اشاره دست راست این فرد پروتز است. بوده و ظاهر و عملکرد آن کاملا طبیعی به نظر می‌رسد.

کاربرد پروتز سیلیکونی انگشت

نحوه اتصال این پروتز به چه شکل است؟

پروتز سیلیکونی انگشت با مکانیسم ساکشن و مکش در بخش باقی مانده از انگشت قطع شده باقی می‌ماند. در صورتی که قطع انگشت به صورت کامل اتفاق افتاده باشد، ممکن است نیاز باشد تا از انگشت کناری جهت کارگذاری انگشت پروتزی کمک گرفته شود. در این حالت پروتز سیلیکونی حالت دستکشی خواهد داشت.

یک انگشت یا دست پروتزی سیلیکونی چه میزان عملکرد می‌تواند داشته باشد؟

هرچه محل قطع شدن انگشت نزدیک به نوک آن باشد، پروتز سیلیکونی عملکردی بهتر و نزدیک‌تر به انگشت عادی خواهد داشت؛ چراکه ارتفاع از دست رفته آن جبران می شود. فرد می‌تواند عملکردهایی مثل Pinch (حالتی که یک کاغذ را با دو انگشت خود نگه می‌دارید)، Grasp (چنگ انداختن) و اپوزیسیونال دست خود را به طور کامل به دست آورد.

اگر قطع شدگی به سمت مچ دست نزدیک‌تر باشد، فرد نیاز به پروتز سیلیکونی دستکشی خواهد داشت تا بتواند با کمک آن اشیا مختلف را نگه داشته و فعالیت‌های روزانه خود را بهتر مدیریت کند.

مراقبت از پروتز سیلیکونی به چه صورت است؟

پروتزهای سیلیکونی موادی بسیار با کیفیت هستند و کم‌ترین میزان از حساسیت را ممکن است برای فرد ایجاد کنند. این پروتزها به دلیل ظاهر بسیار شبیه به پوست بدن انسان، از نظر زیبایی شناختی مورد توجه است. این پروتزها می‌توانند به فرد اعتماد به نفس بسیار خوبی بدهند. این پروتزها به دلیل مقاومت بسیار عالی خود، معمولا مراقبت خاصی نمی‌طلبند و تنها کافی‌ است تا ظاهر آن‌ها را تمیز نگه دارید. برای حفظ ظاهر آن می‌توانید روزانه آن را با آب و صابون بشویید. در این صورت، معمولا هیچ لکه‌ای بر روی آن باقی نخواهد ماند. پروتزهای سیلیکونی معمولا در برابر دما مقاوم بوده و نیازی به نگرانی از این بابت نخواهید داشت.

آیا می‌توان ناخن انگشت پروتزی را لاک آرایشی زد؟

بله، شما می‌توانید از لاک‌های آکریلیک بر روی ناخن بسیاری از پروتزهای انگشت و دست سیلیکونی استفاده کنید. البته بهتر است از پولیش‌های ژلی پرهیز کنید و برای پاک کردن لاک ناخن از مواد غیر استونی استفاده نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

*

code

فهرست