پروتز چشم مصنوعی با قابلیت بینایی (دکتر احسان کامرانی)+قیمت

  1. خانه
  2. chevron_right
  3. پروتز چشم مصنوعی با قابلیت بینایی (دکتر احسان کامرانی)+قیمت

در این مقاله به بررسی امکان پروتز چشم مصنوعی با قابلیت بینایی خواهیم پرداخت. چشم‌ها یکی از اعضای بسیار حساس بدن محسوب می شوند که متاسفانه ممکن است در اثر بروز برخی از بیماریها و حوادث دچار آسیب شوند. در برخی از موارد بدلیل شدت آسیب وارد شده به چشم، پزشک معالج مجبور به تخلیه کامل چشم خواهد شد. در چنین شرایطی بطور قطع تغییرات ناخوشایندی در چهره و ظاهر بیمار پدید خواهد آمد. برای کاهش اثرات روانی و بهبود ظاهر بیمار پروتزهای چشمی ابزار بسیار مفیدی خواهند بود که در مقالات قبلی بطور مفصل در مورد انواع پروتزهای چشمی، نحوه کاشت و عوارض و فواید آنها صحبت شد.

پروتز چشم چیست؟ انواع چشم مصنوعی+عوارض جراحی|مراقبت ها

پروتزهای چشمی قابلیت بینایی ندارند و فقط برای حفظ ظاهر بیمار و جلوگیری از افتادگی پلک ها استفاده می شوند. اما امروزه دانشمندان تحقیقات و پژوهش های گسترده ای در حوزه طراحی و ساخت پروتزهای چشمی با قابلیت دیدن انجام داده اند و به موفقیت های بزرگی نیز دست یافته اند. از جمله این تحقیقات موفق می توان به تحقیقات دکتر احسان کامرانی اشاره کرد که نتیجه آن تولید پروتزهای چشمی با قابلیت دیدن می باشد که در ادامه به نحوه ساز و کار این نوع پروتز چشمی می پردازیم.

مجموعه تخصصی ارتوز و پروز کاویان کلینیک با ۱۰ سال سابقه در زمینه ساخت انواع اعضاء مصنوعی و کمک حرکتی همراه شما عزیزان خواهد بود. برای مشاوره رایگان با شماره ۲۲۶۷۴۳۷۴ -۰۲۱ در ارتباط باشید.
با ما در ارتباط باشید

پروتز چشم با قابلیت بینایی، ساخت دکتر احسان کامرانی متخصص چشم مصنوعی

پروتز چشمی ساخته شده توسط دکتر کامرانی بر مبنای کاربرد نور در پزشکی ساخته شده است. به گفته دکتر کامرانی برای ساخت این پروتز از تلفیق تکنولوژی های پیشرفته و یافته های قبلی کمک گرفته شده است. یکی از پروژه هایی که توسط دکتر کامرانی انجام شده است و از آن کمک گرفته شده تحلیل و مدلسازی سیستم بینایی انسان است. یکی دیگر از این پروژه ها استفاده از آشکار سازی می باشد که حتی نسبت به یک فوتون هم حساس بوده و SIAPD نامیده می‌شود . پروژه دیگر روشی است که می‌توان از سلول‌های بدن انسان نور تولید کرد. در واقع نوع خاصی از پروتئین‌ها در سلول‌های خاصی از بدن –به غیر از سلول‌های شبکیه و بینایی- وجود دارند که از خودشان نور ساطع می‌کنند. به گفته دکتر کامرانی ما این سلول‌ها را پمپ کردیم؛ به این معنا که با دادن مقداری انرژی الکتریکی به آن‌ها باعث شدیم که از خودشان نور ساطع کنند و این دقیقا همان مفهوم و اتفاقی است که در سیستم بینایی انسان می‌افتد. برای پیش بردن این کار با محققان و مراکز مختلفی مثل بیمارستان جامع ماساچوست در بوستون امریکا و دانشگاه علوم و تکنولوژی پوهانگ و سئول در کره جنوبی همکاری کردیم تا بتوانیم کار‌های اولیه ساخت این لنز بینایی را شروع کنیم.

ادامه تحقیقات به مدت یکسال در کره جنوبی ادامه یافت. در واقع در این دوره روی نانومواد هوشمند پزشکی و ساخت ابزار الکترونیک قابل انعطاف و زیست سازگار کار کردم. به این معنا که مواد ارگانیکی را طراحی کردم که ابزار الکترونیک را قابل انعطاف، قابل کشش، سازگار با بدن، سبک و شفاف می‌کند. ضمن این کار توانستم تمام تجربه‌ها و تحقیقاتم را در زمینه تصویربرداری از مغز و لنز تماسی هوشمند نانوموادی که در کره جنوبی ساخته بودم، ترکیب کنم و لنز تماسی بینایی‌بخش بسازم.

نمونه ای دیگر از پروتز چشمی با قابلیت بینایی نمونه ایست که اخیرا توسط سازمان غذا و داروی امریکا تایید شده است.کمپانی سازنده، Second Sight Medical Products، امکان فروش آن به بیماران امریکایی را دارد. پروتز چشمی جدید (سیستم پروتز شبکیه آرگوس ۲) نام دارد. بیماران نابینا پس از دریافت پروتز بیونیکی، قادر شدند بدون استفاده از عصا، فردی را که در حال عبور از خیابان بود را ببینند و همچنین انحنای خیابان را بدون استفاده از عصا تشخیص دهند.

 

چشم مصنوعی آرگوس ۲ از سه بخش اصلی تشکیل شده است.

بخش اول که شامل یک دوربین ویدئویی کوچک است روی عینک های آفتابی تعبیه شده است. بخش دوم یک رایانه قابل حمل است که می توان آن را روی کمربند نصب یا در کیف پول حمل کرد. اما مهمترین و پیچیده ترین بخش این سیستم، ایمپلت ریزی است که طی عمل جراحی دو ساعته، نزدیک شبکیه کاشته میشود و حامل ۶۰ الکترود است. فرایند به این صورت است که رایانه سیگنالهای دریافتی از دوربین ویدئویی را پردازش کرده و اطلاعات را بصورت بی سیم به ایمپلت کاشته شده در چشم ارسال خواهد کرد. فرایند تولید چشم بیونیکی فرایندی غیرمعمول بوده که در آن مهندسان بسیار متبحر به منظور اتصال هر یک از آرایه ۶۰ الکترود، به طور دستی از میکروسکوپ هایی بسیار قوی استفاده می کنند. درواقع می توان گفت تمامی مراحل تولید این پروتز چشمی، زیر میکروسکوپ انجام می شود. برای درک بهتر دقت انجام فرایند تولید می توان گفت عرض خطوط موجود بر روی ایمپلنت‌های عنبیه، فقط ۲۵ میکرون یا یک هزارم عرض یک اینچ هستند و بهای این چشم مصنوعی جدید ۱۰۰ هزار دلار امریکا گزارش شده است.

قیمت پروتز چشم مصنوعی چقدر است؟ [برآورد کلیه هزینه ها]

نمونه دیگری از پروتزهای چشمی با قابلیت دیدن، چشم های الکترونیکی می باشند.”آلن ساحل”، سرپرست تیم تحقیقاتی “موسسه بینایی پاریس” می گوید: “نابینایانی که به این وسیله بینایی خود را باز می یابند حتی قادر به خواندن کلمات و نامه ها با سایز بزرگ اما در خط های محدود خواهند بود. در حال حاضر، پنج بیمار فرانسوی این شبکیه مصنوعی با قابلیت های محدود را دریافت کرده اند.”

وی در ادامه می گوید:” مسلما این نگاه جدید، همانند بینایی طبیعی و ذاتی انسان ها نخواهد بود اما مسلما بسیار بهتر از نابینایی و غوطه ور بودن در دنیای تاریکی هاست. سیستم های شبکیه مصنوعی چشم تا پیش از این در کشورهایی مانند امریکا و  آلمان آزمایش شده بودند اما چشم مصنوعی جدید دنیای نابینایان را متحول خواهد کرد.”

یکی از نابینایان فرانسوی که در این انستیتو بینایی خود را بازیافته می گوید: ” زندگیم بعد از دریافت این چشم الکترونیکی تغییر کرد.”

این محقق در رابطه با چگونگی ساخت این چشم الکترونیکی می گوید:” سالانه افراد بسیاری در کشورهای مختلف بینایی خود را به دلایل مختلفی از دست می دهند و گاها تا پایان عمر به همین طریق زندگی می کنند. چشم ها، یکی از حساس ترین و همینطور پیچیده ترین عضوهای بدن هستند که کمتر به آنها پرداخته شده است.

مجموعه تخصصی ارتوز و پروز کاویان کلینیک با ۱۰ سال سابقه در زمینه ساخت انواع اعضاء مصنوعی و کمک حرکتی همراه شما عزیزان خواهد بود. برای مشاوره رایگان با شماره ۲۲۶۷۴۳۷۴ -۰۲۱ در ارتباط باشید.
با ما در ارتباط باشید


دیگر مطالب مرتبط:


فهرست