پروتز آرنج

  1. خانه
  2. chevron_right
  3. پروتز اندام فوقانی
  4. chevron_right
  5. پروتز آرنج

پروتز آرنج

در افرادی که دچای نقص عضو از ناحیه بالای آرنج شده اند، برای انتخاب پروتز مناسب می‌بایست با متخصص پروتز مشورت و طبق پیشنهاد او تصمیم گیری کنند. انتخاب یک پروتز آرنج مناسب به فرد این امکان را می‌دهد تا راحت‌تر از بازوی دست خود، برای انجام امروز روزمره استفاده کند.

بیشتر پروتز‌ها طراحی هیبریدی داشته و از ترکیب اجزای مختلفی ساخته شده‌اند، به عنوان مثل برای نقص عضوهای بالای آرنج، معمولا از پروتزی با دست الکتریکی و آرنج مکانیکی استفاده می‌گردد.

 

آرنج‌های معمولی (اصطکاکی و مکانیکی)

این نوع پروتز در بین افرادی که دارای نقص عضو دست هستند، محبوبیت خاصی دارد. این پروتزها عملکرد خوبی دارند و وزنشان نسبت به آرنج‌های الکتریکی، کمتر است. وزن عامل بسیار مهمی در پروتزهای اندام از دست رفته است، هرچه سطح قطع عضو بالاتر باشد، امکان حمل وزن قطعات دشوارتر می‌گردد. از رایج‌ترین آرنج ‌های معمول می‌توان به نوع اصطکاک قابل تنظیم و یا کنترل‌های مکانیکی (کابلی) اشاره کرد.

امکان جابجایی آرنج به موقعیت دلخواه در آرنج‌های با اصطکاک قابل تنظیم، از طریق استفاده از دست صوتی میسر می‌گردد.

نوع آرنج مکانیکی (کابلی) از یک کابل و سیستم مهار تشکیل می‌گردد. فردی که از این پروتز استفاده کند می‌تواند برای بالا آوردن قسمت پایین دست، بدن را به جلو حرکت دهد. سپس آرنج در حالت خم شده، قسمت پایین دست را قفل می‌کند.

پروتز آرنج

 

Hosmer – دو آرنج مکانیکی (E-400 و E-200) که دارای 8-11 موقعیت قفل شوندگی و یک آرنج با اصطکاک قابل تنظیم بوده که می‌تواند امکان جابجایی دستی ساعد را فراهم کند.

 

RSLSteeper – آرنج مکانیکی‌ای که دارای 7 موقعیت قفل شونده و قابلیت چرخش صلیبی قفل دار بوده و همچنین گزینه نوسان آزاد نیز برای آن وجود دارد. بخش چرخش صلیبی امکان چرخاندن دستی بازو به بیرون یا داخل را فراهم آورده و همچنین می‌تواند به منظور استفاده راحت تر از بازو برای امور خاص، قفل گردد.

 

Ottobock سری ErgoArm – دارای دو آرنج مکانیکی ساده و آرنج مکانیکی AFB می باشد. AFB ویژگی ‌ست که به آرنج مکانیکی اجازه می‌دهد، تعادل ساعد را به صورت اتوماتیک برقرار کند. این ویژگی هنگامی که کاربر بازو را نوسان می‌دهد، حرکت را نرم‌تر و بلند کردن ساعد را آسان‌تر می‌کند.

 

آرنج الکتریکی

جابجایی آرنج‌های الکتریکی در جهت‌های بالا و پایین با استفاده از کنترل‌های مختلفی از قبیل مایوالکتریک ها، سوئیچ ها، تاچ پدها یا مقاومت‌های حساس به نیرو، صورت می‌پذیرد. آرنج الکتریکی به اندام وزن اضافی می‌افزاید که موجب سنگین‌تر شدن آن نسبت به آرنج مکانیکی می‌گردد، این بزرگترین مسئله‌ای است که فرد استفاده کننده آرنج مکانیکی با آن درگیر می‌باشد.

Hosmer –  دارای سری‌های Endoskeleal Electric و E-Two Electric بوده که امکان کنترل توسط کنترل‌های مایوالکتریک یا سوئیچ کنترل کننده را دارند. این مدل‌ها در دو نوع بیرون اسکلتی و یا درون اسکلتی تولید شده اند.

آرنج بوستون II Liberating Technologies – می‌تواند در حین حرکت، اجسامی که تا 4 کیلو وزن دارند را بلند کند. از طرفی، دامنه نوسان آزاد 45 درجه و یک کلاچ دارد که هرگاه آرنج از حرکت ایستاد، آن را قفل کرده و هر زمان نیرو به موتور اعمال گردد، آن را باز می‌کند.

ErgoArm الکترونیک – از سری تولیدات Ottobock بوده که توانایی قفل و باز شدن با استفاده از سیگنال‌های مایوالکتریک و یک سوئیچ را دارد. این پروتز علاوه بر عملکرد فوق العاده‌اش، بسیار سبک است. همچنین مفصل آرنج متحرک (DynamicArm) داشته که به طور کامل توسط سیگنال‌های مایوالکتریکی کنترل می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

*

code

فهرست