انواع زانوبندهای طبی [آرتز و بریس زانو] +نحوه/فواید استفاده

 1. خانه
 2. chevron_right
 3. ارتوز و بریس
 4. chevron_right
 5. انواع زانوبندهای طبی [آرتز و بریس زانو] +نحوه/فواید استفاده

زانو درد و آسیب زانو یکی از ناتوان کننده‌ترین آسیب‌هایی است که فرد را درگیر می کند و جهت درمان و کاهش درد، بیمار ملزم به استفاده از زانو بند طبی می شود. زانوبندهای طبی (آرتز و بریس زانو) یکی از رایج ترین تجهیزات پزشکی حمایتی و درمانی زانو می باشند. ارتزهای زانو هنگام کشش و تحرک از آنها نگه داری کرده که موجب کاهش فشار و کشش روی ناحیه های آسیب دیده زانوها، ایجاد گرما در آنها، محدود کردن برخی حرکات زانو، اصلاح مشکلات زانو و راستای قرارگیری می شوند.

مناسب ترین نوع زانو بند های طبی بر اساس نوع آسیب دیدگی زانو مانند پارگی ACL یا کشیدگی مفصل زانو، برای بیمار تجویز می شود. در ادامه با انواع ارتز طبی زانو و فواید آنها آشنا خواهیم شد.

مجموعه تخصصی ارتوز و پروز کاویان کلینیک با ۱۰ سال سابقه در زمینه ساخت انواع اعضاء مصنوعی و کمک حرکتی همراه شما عزیزان خواهد بود. برای مشاوره رایگان با شماره ۹۱۰۰۸۸۸۱ -۰۲۱ در ارتباط باشید.
با ما در ارتباط باشید

انواع آرتز زانو ( زانوبند طبی)انواع آرتز زانو ( زانوبند طبی)

زانوبندهای طبی از ترکیب فلز، فوم و پلاستیک تشکیل شده که بر اساس شدت آسیب دیدگی زانوها از انواع بریس استفاده می شود. آرتروز زانو باید در عملکرد زانوها اختلال ایجاد کند، زیرا موجب آسیب رساندن به بخش های دیگر پاها می شوند. بریس های زانو به چهار دسته اصلی شامل بریس های جلوگیری کننده، عملکردی، بازسازی کننده و تخلیه کننده تقسیم می شوند که در ادامه به بررسی آنها می پردازیم.

انواع بریس و ارتز پا | (کاربردها + نحوه خرید و سفارش)

بریس جلوگیری کننده

زانوبند های جلوگیری کننده همانگونه که از نامش پیدا است، جهت جلوگیری از آسیب های احتمالی و حفاظت از رباط جانبی داخلی، کاهش سفتی و خشکی زانو، حمایت از رباط‌های متقاطع جلویی، رباط صلیبی خلفی و رباط جانبی خارجی، در حین ورزش و فعالیت مانند فوتبال، بسکتبال، هاکی و … استفاده می شود. با استفاده از این بریس طبی فشار و کشش زانو ۲۰ الی ۳۰ درصد کاهش می یابد.

بریس و ارتز کمر چیست | (کاربردها + نحوه استفاده و سفارش)

بریس زانوی عملکردیبریس زانوی عملکردی

بریس زانوی عملکردی برای افرادی که دچار آسیب در ناحیه زانو شده اند، توانبخشی و پس از جراحی تجویز می گردد. استفاده از این آرتوز موجب کاهش درد و تسریع در فرآیند بهبودی بیمار می شود. این برس در انواع متفاوتی موجود می باشد که بر اساس شدت و نوع آسیب دیدگی توسط پزشک معالج تجویز می شود. زانو بند عملکردی زمانی استفاده می شود که بیمار ملزم به انجام فعالیت های ورزشی می باشد

متاتارسالژیا چیست (علت و عوامل بیماری متاتارسالژیا + روش های درمان)

بریس زانوی بازسازی کننده

بریس زانوی بازسازی کننده برای محدود کردن حرکت زانو افرادی که دچار آسیب دیدگی در زانو ها شده یا در حال طی کردن فرآیند بهبود پس از جراحی می باشند. این آرتوز با کنترل و محدود کردن حرکت زانوی آسیب دیده، موجب کاهش درد و تسریع در بهبودی می شود. از این آرتز طبی جهت توانبخشی بیماران پس از جراحی در ناحیه زانو و درد شدید نیز استفاده می شود. این نوع بریس به صورت آماده در داروخانه ها و وسایل پزشکی با قابلیت تنظیم موجود می باشد.

پروتز زانوی مصنوعی [انواع پروتز روی زانو] + جراحی تعویض مفصل زانو

بریس زانوی تخلیه کننده وزنبریس زانوی تخلیه کننده وزن

این زانوبندها به تسکین درد زانو و درمان آرتروز زانو مورد استفاده قرار می گیرد. بریس زانوی تخلیه کننده فشار را از روی مفصل آسیب دیده به ران پا منتقل می کند و موجب کاهش درد زانوها می شود. این نوع آرتز طبی تنها به صورت سفارشی و با مراجعه به مراکز ساخت بریس و ارتز با قالب گیری از زانوها قابل تهیه می باشد. همچنین از این محصول طبی برای بیمارانی که به دلیل آسیب دیدگی مفصل، منتظر عمل جراحی تعویض مفصل می باشند، استفاده می شود.

چرخش مچ پا چه علتی دارد؟ (راه های تشخیص + درمان این عارضه)

زانوبند رباط، رباط صلیبی یا ACL و علت پارگی آنها

رباط صلیبی (ACL) یکی از رباط‌های داخلی زانو است که استخوان ران را به تیبیا متصل می کند. که ممکن است بر اثر عوامل متعدد دچار پارگی جزئی یا کامل، کشیدگی یا جدایی رباط از استخوان گردد. زانو بند رباط صلیبی برای جلوگیری از این آسیب دیدگی های یا بهبود آسیب دیدگی ACL طراحی شده اند. در ادامه عواملی که موجب پارگی رباط زانو می شود لیست شده است:

 • چرخش زانوها هنگام فعالیت مانند بازگشت به زمین پس از پرش
 • تغییر جهت سریع هنگام دویدن و پیاده روی
 • توقف ناگهانی هنگام دویدن
 • کشیدن بیش از حد مفصل زانو

واکینگ بوت چیست؟ (انواع بوت طبی + کاربردهای متفاوت آنها)

زانوبند مینیسکزانوبند مینیسک

یکی از آسیب ها که اغلب در اثر ورزش در افراد عادی و ورزشکاران حرفه ای اتفاق می افتد، پارگی مینیسک پا می باشد. بر اساس شدت آسیب دیدگی روش های درمانی متفاوتی از جمله جراحی، ورزش های توانبخشی و زانو بند طبی مینیسک وجود دارد. هنگام آسیب دیدگی بریس مینیسک علاوه بر کاهش درد، با ثابت نگه داشتن زانو، کاهش وزن بدن از روی مینیسک و جلوگیری از کشش بیش از حد زانوها مینیسک را درمان و ترمیم می کند.

بهترین مرکز ارتوپدی و ساخت پروتز پای مصنوعی [سفارش+ تعمیر]

زانوبند طبی برای پای پرانتزی

اغلب کودکان هنگام به دنیا آمدن و چند ماه دارای پای پرانتزی می باشند، اما در صورتی که این عارضه بعد از این مدت برطرف نشود باید به پزشک مراجعه نمود. یکی از دلایل بیماری پای پرانتزی مشکل مادرزادی در زانوها است که با استفاده از روش های درمانی متفاوت بر اساس شدت بیماری اقدام به درمان آن خواهند کرد. یکی از روش های درمان این بیماری استفاده از زانو بند طبی برای پای پرانتزی می باشد. بریس پای پرانتزی، پاها را در الگوی مناسب قرار داده و موجب اصلاح ناهنجاری زانو و پاها می شود.

بریس PTB چیست | کاربردهای بریس پی تی بی +(نحوه استفاده و سفارش)

چه موقع باید از زانوبند طبی کاربردی استفاده شود؟چه موقع باید از زانوبند طبی کاربردی استفاده شود؟

هنگام آسیب دیدگی رباط های پا بیماران می توانند از زانو بند طبی کاربردی استفاده نمایند، اما باید در نظر داشت این زانوبندها به اندازه رباط طبیعی پا کارآمد نمی باشند. از این بریس ها هنگام ورزش مداوم جهت جلوگیری از آسیب دیدگی رباط ها، هنگام درد در زانوها  جهت کاهش درد توسط کاهش وزن وارده بر زانوها، جلوگیری از کشش بیش از حد رباط ها و برای توانبخشی و بهبود آسیب دیدگی های زانو پس از جراحی می توانید از زانوبندهای طبی کاربردی استفاده نمایید.

پروتز زانوی مصنوعی [انواع پروتز روی زانو] + جراحی تعویض مفصل زانو

بهترین مارک زانوبند طبی

بر اساس نیاز افراد به زانوبندهای طبی مانند کاربرد توانبخشی، جلوگیری از آسیب دیدگی، بهبود پس از جراحی، کاهش درد زانو، پارگی مینیسک، پارگی یا کشیدگی رباط زانو و موارد دیگر می توانند از آنها استفاده نمایند. در ادامه چند ویژگی مهم بهترین مارک زانو بند طبی لیست شده است:

 • قابل تنظیم
 • آزادی در حرکت
 • بدون لغزش
 • حفاظت کننده
 • سطح سخت
 • ضد آب
 • وزن مناسب

خطرات ناشی از استفاده از زانوبند نامناسب خطرات ناشی از استفاده از زانوبند نامناسب 

هنگام استفاده از زانوبند، مهم است اندازه آن مناسب باشد در صورتی که بریس خیلی شل باشد به پایین پا می لغزد و می تواند خطر زمین خوردن را ایجاد کند. همچنین یک ارتز زانوی خیلی سفت نیز ممکن است گردش خون در پاها را قطع کرده یا اعصاب پاها را فشار دهد. این موارد منجر به تغییر رنگ، تورم، یا بی حسی و سوزن سوزن شدن پا می شوند.

هنگامی که بیماران از زانوبند استفاده می کنند، متوجه کاهش درد و تورم زانو به مرور زمان خواهند شد.همچنین زانو دچار پایداری بیشتری می گردد. اما در صورت استفاده از زانو بند نامناسب علاوه بر عدم کاهش درد و تورم، پوست پای نیز دچار زخم و التهاب می شود. در نتیجه هنگام استفاده از بریس طبی زانو حتما به وزن و سایز زانو بند باید توجه شود تا از آسیب های پس از آن جلوگیری نمایید.

تشخیص و درمان گودی و قوس زیاد پا

روش‌های ساده‌ برای تشخیص زانوبند مناسب

یکی از راه‌های ساده برای اطمینان از اینکه از بریس با اندازه مناسب استفاده می‌کنید، بررسی جدول اندازه‌بندی همراه با بریس است. از یک متر برای اندازه گیری دور زانوی خود در خط مفصل استفاده کنید و نمودار را برای انتخاب بریس مناسب بررسی کنید. روش ساده دیگر برای اطمینان از اینکه زانوبند شما به درستی نصب شده است، استفاده از روش “دو انگشتی” است. برای استفاده از روش دو انگشتی مراحل زیر را دنبال کنید:

 • بریس را پوشیده و تسمه ها را ببندید.
 • دو انگشت خود را زیر یک بند بکشید.
 • اگر دو انگشت زیر بند قرار نگیرند، ممکن است خیلی سفت باشد. بند را کمی شل کنید و آزمایش را تکرار کنید.
 • اگر دو انگشت به راحتی زیر بند می لغزند و می توانید انگشت سوم را زیر بند قرار دهید، احتمالاً بند خیلی شل شده است. کمی آن را سفت کنید و آزمایش را تکرار کنید.
 • تست دو انگشت را برای هر بند روی بریس خود تکرار کنید

ویژگی و جنس زانوبند های طبی ورزشیویژگی و جنس زانوبند های طبی ورزشی

زانوبندها تکیه گاه هایی هستند که برای زانوی دردناک یا آسیب دیده استفاده می شوند. برخی افراد از زانوبندهای طبی ورزشی برای جلوگیری از آسیب دیدگی زانو در حین ورزش استفاده می کنند. زانوبندها از ترکیب فلز، فوم، پلاستیک، مواد الاستیک و تسمه ساخته شده اند. دو نوع اصلی زانوبند طبی ورزشی وجود دارد که در ادامه به اختصار توضیح داده شده است:

 • زانوبندهای کاربردی

زانوبندهای کاربردی برای جایگزینی رباط های آسیب دیده طراحی شده اند. با این زانوبندها به دلیل انعطاف پذیری، افراد قادر به انجام ورزش های سبک نیز می باشند.

 • زانوبندهای پیشگیری کننده

زانوبندهای پیشگیری کننده برای جلوگیری از آسیب دیدگی زانو استفاده می شود. زانوبندهای پیشگیرانه توسط ورزشکارانی استفاده می شود که در برخی از ورزش های پرخطر شرکت می کنند تا خطر آسیب دیدگی زانو را به حداقل برسانند.

همه چیز درباره پروتز بالای زانو

فواید زانوبند طبی

زانو بندهای طبی دارای انواع متفاوت با کاربردهای گوناگون می باشند. از مهم ترین فواید آنها می توان به نگهدارنده زانو، کاهش دهنده درد زانو، پیشگیری از آسیب دیدگی های زانو، ثبات و پایداری زانو اشاره نمود. بنابراین هنگام احساس درد در زانو، آسیب دیدگی رباط، مینیسک و تاندون زانو، پس از جراحی، جلوگیری از کشش بیش از حد زانو و … می توان به تشخیص پزشک تخصص از بریس زانو استفاده کرد.

قیمت زانو بند طبیقیمت زانوبند طبی

ارتز زانو دارای انواع متفاوت می باشند که بر اساس شدت و نوع آسیب دیدگی و درد و التهاب در زانوها یا پس از جراحی مورد استفاده قرار می گیرد. استفاده از نوع بریس زانو به تشخیص پزشک امکان پذیر خواهد بود. زانو بند طبی با توجه به نوع و جنسی که دارند دارای قیمت های متفاوتی می باشند. ارتزهای زانو از قیمت بالایی برخوردار نیستند، اما در صورت سفارش ارتزهای سفارشی پس از جراحی که هزینه بالاتری دارند، شرکت بیمه ای مقداری از آن را پرداخت می نماید.

مجموعه تخصصی ارتوز و پروتز کاویان کلینیک با ۱۰ سال سابقه در زمینه ساخت انواع اعضاء مصنوعی و کمک حرکتی همراه شما عزیزان خواهد بود. برای مشاوره رایگان با شماره ۹۱۰۰۸۸۸۱ -۰۲۱ در ارتباط باشید.

همه چیز درباره پروتز زیر زانو

نحوه ساخت و سفارش آرتز و بریس زانو

بریس ها و زانوبندهای طبی به منظور سرعت بخشیدن به روند بهبودی آسیب دیدگی زانو یا جلوگیری از آسیب دیدگی هنگام ورزش هایی مانند فوتبال، بسکتبال، والیبال و … استفاده می شوند. انواع زانو بندها بر اساس کارایی آنها به صورت قالب گیری شده از قبل در داروخانه ها و فروشگاه های لوازم پزشکی موجود می باشد. اما نوعی از زانوبندها به صورت سفارشی بر اساس کارایی و نوع آسیب دیدگی زانوها و به تشخیص پزشک متخصص ساخته می شوند.

مجموعه تخصصی ارتوز و پروتز کاویان کلینیک با ۱۰ سال سابقه در زمینه ساخت انواع اعضاء مصنوعی و کمک حرکتی همراه شما عزیزان خواهد بود. برای مشاوره رایگان با شماره ۹۱۰۰۸۸۸۱ -۰۲۱ در ارتباط باشید.

بریس و ارتز دست | (کاربردها + نحوه استفاده و سفارش)

نتیجه گیری

درست است که آسیب دیدگی زانو و درد شدید آن موجب محدود شدن فعالیت ها می شود، اما با استفاده از انواع زانوبند های طبی و کاهش درد، بیمار می تواند به انجام کارها و فعالیت های روتین بپردازد. مجموعه تخصصی ارتوز و پروتز کاویان کلینیک با ۱۰ سال سابقه در زمینه ساخت انواع اعضاء مصنوعی و کمک حرکتی همراه شما عزیزان خواهد بود. برای مشاوره رایگان با شماره ۹۱۰۰۸۸۸۱ -۰۲۱ در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

*

code

فهرست