انواع پروتز لگن و کاربرد آن ها

  1. خانه
  2. chevron_right
  3. پروتز لگن
  4. chevron_right
  5. انواع پروتز لگن و کاربرد آن ها

پروتز لگن نوعی مفصل مصنوعی است که برای درمان شکستگی گردن استخوان ران مورد استفاده قرار می گیرد. بطور معمول پروتز لگن از جنس فلز می باشد و انواع مختلفی دارد که با صلاح دید پزشک معالج و متناسب با شرایط بیمار مورد استفاده قرار میگیرد.گاهی اوقات بجای کلمه مفصل مصنوعی از لفظ پروتز استفاده می شود درحالی که در جراحی مفصل ران معمولا وقتی سر استخوان ران عوض میشود به ابزاری که به کار برده میشود پروتز میگویند و در شرایطی که هم سر استخوان ران و هم حفره استابولوم عوض می شود به ابزاری که استفاده شده است مفصل مصنوعی لگن می گویند.

ساختمان پروتز لگن

انواع مختلف پروتز لگن

مواد سازنده مفصل مصنوعی لگن

انواع پروتز لگنساختمان پروتز لگن

امروزه با پیشرفت علم در حوزه پزشکی، انواع مختلفی از پروتزهای ران و لگن تولید می شود که متناسب با نیاز بیمار مورد استفاده قرار می گیرد. در گذشته پروتزهای مور و تامسون بیشترین استفاده را در میان انواع پروتز داشتند اما امروزه ارتوپدها پروتزهای بای پولار را به سایر پروتزها ترجیح می دهند. اما برسیم به ساختمان پروتزهای لگن. قسمت اصلی پروتز لگن یک گوی فلزی است که در حقیقت جانشین سر استخوان ران بیمار خواهد شد. اتصال این سر فلزی با تنه استخوان ران از طریق یک زائده متصل به آن به نام دسته Stem است.پزشک ارتوپد با قرار دادن دسته پروتز در کانال مرکزی استخوان ران موجب می‌شود تا پروتز محکم به استخوان ران متصل شود. همانطور که گفته شد پروتز ها انواع مختلفی دارند

  • بعضی از پزشکان جراح ارتوپد از انواعی از پروتز استفاده می‌کنند که در آنها سر و دسته پروتز بصورت یک تکه و یک پارچه است

پروتز لگن

پروتز یکپارچه مور

 

  • در بعضی دیگر از انواع پروتز سر و دسته دو قطعه جدا هستند که هنگام جراحی به هم متصل شده و در لگن بیمار کار گذاشته می‌شوند
  • در بعضی از پروتز های لگن قسمت سر دو تکه است. یک سر کوچک در داخل یک سر بزرگ‌تر قرار گرفته و در داخل آن می‌چرخد.سر کوچک‌تر به دسته متصل شده و سر بزرگ‌تر که روی آن قرار گرفته به داخل حفره استابولوم گذاشته می‌شود. به این نوع از پروتز، بای پولار Bipolar prosthesis میگویند.

مراقبت بعد از تعویض مفصل لگن

پروتز پای پولار با یک سر کوچک درون یک سر بزرگتر

 

انواع مختلف پروتز لگن:

امروزه پزشکان در سراسر دنیا از انواع بسیار متنوعی از پروتزهای لگن استفاده می کنند که می توان بطور کلی آنها را در دو دسته اصلی پروتزهای سیمانی و غیر سیمانی تقسیم بندی کرد که در ادامه در مورد هر کدام بیشتر توضیح خواهیم داد.

پروتز سیمانی:

در این نوع از پروتز لگن، کاسه پلی اتیلنی و دسته فلزی از طریق سیمان استخوانی به استخوان متصل میشوند .منظور از سیمان استخوانی که به اختصار به آن سیمان هم میگویند چسبی مخصوص از جنس پلی آکریلات است که پزشک ارتوپد با استفاده از آن قسمت های مختلف مفصل مصنوعی لگن را به استخوان بیمار متصل میکند.

در حین عمل جراحی پزشک جراح با مخلوط کردن یک پودر و یک مایع مخصوص سیمان را تهیه میکند. این مخلوط در ابتدا خمیری است ولی در عرض چند دقیقه سفت و محکم میشود. قرار گرفتن سیمان استخوانی در بین استخوان و فلز موجب اتصال محکم آنها به یکدیگر میشود. سیمان از یک طرف در خلل و فرج ریز استخوان نفوذ کرده و از طرف دیگر به فلز میچسبد و بدین ترتیب اتصال محکمی را بین این دو ایجاد میکند.

پروتز غیرسیمانی:

در این دسته از پروتزها، کاسه پلی اتیلنی در داخل یک کاسه فلزی قرار میگیرد و این کاسه فلزی مستقیما و بدون استفاده از سیمان به استخوان لگن متصل میشود.در پروتزهای بدون سیمان، سطح فلز را با روش های فلزکاری متخلخل و دارای سوراخ و حفره های ریز میکنند. این سوراخ ها و حفره ها بسیار ریز و در حد هزارم میلیمتر هستند.

وقتی فلزی با این خصوصیت در کنار استخوان قرار میگیرد سلول های استخوان بتدریج درون این خلل و فرج رشد کرده  و در نتیجه اتصال محکمی بین استخوان و فلز ایجاد میشود. پروتز لگن که از این روش استفاده میکنند را پروتزهای  بدون سیمان Cementless artificial joint میگویند.

انواع پروتز لگن

اجزاء یک مفصل مصنوعی ران که به هم متصل میشوند

 

امروزه بیشتر از پروتزهای بدون سیمان استفاده میشود ولی مواردی هم وجود دارد که استفاده از مفاصل سیمان دار در آنها بهتر است .در پروتزهای بدون سیمان ممکن است اتصال کاسه فلزی به درون حفره استابولوم با کمک چند پیچ محکم شود و یا ممکن است اتصال به استخوان بدون نیاز به پیچ باشد. در مواردی که پیچ استفاده نمیشود کاسه فلزی چنان فیت استخوان بیمار است که بدون نیاز به پیچ در درون آن سفت میشود و سپس با رشد استخوان در درون خلل و فرج ریزی که بر روی آن قرار دارد به استخوان محکم میگردد.

مواد سازنده مفصل مصنوعی لگن

شکل پروتز لگن برحسب مفصلی که باید جایگزین آن شود متفاوت است و لزوما شبیه مفصل طبیعی نیست. بیشتر قسمت های پروتز را از فلز میسازند. البته از مواد دیگری هم در ساخت پروتز استفاده میشود که مهمترین آنها سرامیک و پلاستیک است.

فلز بکار رفته در پروتز لگن معمولا یک آلیاژ است. این آلیاژ برای کارکرد مناسب باید بسیار محکم باشد تا بتواند سالیان سال فشارهای وارده به مفصل را تحمل کرده و آسیب نبیند.همچنین باید تا حدودی قابلیت انعطاف داشته باشد تا بتواند همچنان که استخوان در مقابل نیروهای وارد به آن تغییر شکل میدهد آن هم تغییر شکل داده و با استخوان هماهنگ باشد. این هماهنگی موجب ماندگاری بیشتر استخوان و فلز در کنار هم خواهند شد.

جنس دسته (که به آن استم Stem هم میگویند) معمولا از آلیاژهای تیتانیوم بوده و به اشکال گوناگون طراحی و ساخته میشود.قسمت گوی یا سر، معمولا از آلیاژ کروم- کبالت یا از مواد سرامیکی ( اکسید آلومینیوم یا اکسید زیرکونیم) ساخته میشود. سطح رویی این گوی را بسیار صاف و صیقلی میسازند تا به راحتی در درون کاسه حرکت کند.

جنس کاسه فلزی که درون حفره استابولوم فیکس میشود معمولا از آلیاژ های تیتانیوم (تیتانیوم و وانادیوم ) است. لایه ای درون این کاسه فلزی قرار میگیرد که با سر مفصل مصنوعی تماس دارد. در واقع سطح سایش و تماسی یک مفصل مصنوعی بین این لایه و سر مفصل مصنوعی است. جنس این لایه معمولا از پلی اتیلن است ولی ممکن است از سرامیک یا فلز هم ساخته شود.

قیمت پروتز لگنجمع بندی

پروتز لگن جهت درمان شکستگی های استخوان ران، دارای ویژگی ها و قابلیت هایی می باشد که به شخص دریافت کننده کمک کنند تا بتواند به بهترین شکل فعالیت های شخصی و اجتماعی خود را ادامه دهد. مجموعه تخصصی ارتوز و پروز کاویان کلینیک با 10 سال سابقه در زمینه ساخت انواع اعضاء مصنوعی و کمک حرکتی همراه شما عزیزان خواهد بود. برای مشاوره رایگان با شماره 22674374 -021 در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

*

code

فهرست