اسکن سه بعدی و ساخت پروتز گوش

در مرحله‌ی تحقیقی، دانشمندان دانشگاه پرینستون با استفاده از فناوری چاپ سه بعدی ، گوش بیونیکی ساخته‌اند که می‌تواند امواج رادیویی را بشنود. امواجی که گوش طبیعی انسان‌ها قادر به شنیدن آن‌ها نیستند. این کار در پروژه‌ای برای اکتشاف امکان ترکیب الکترونیک و بافت زنده صورت گرفته است. این پروژه اولین تلاش گروه برای ساختن اندامی کاملاً کارا انجام‌شده است و گوشی که ساخته‌اند نه‌تنها توانایی تقلید عملکرد گوش انسان را دارد، بلکه می‌تواند فراتر از توانایی‌های انسانی نیز عمل کند. با توجه به مقاله‌ای که توسط این محققان به‌صورت آنلاین منتشر شد، «[زمینه‌ی سایبرنتیک] توان آن را دارد که اعضای یدکی برای بدن انسان تولید کند، یا حتی اندام‌هایی را بسازد که توانایی آن‌ها فراتر از کارهایی باشد که اعضای طبیعی بدن قادر به انجام دادنشان هستند.» همان‌طور که جراحی با اعضای مصنوعی خارجی موفقیت‌آمیز بوده‌اند، امکان چاپ سه‌بعدی کبد، کلیه و ریه می‌تواند به واقعیت تبدیل شود و مشکل ایستادن طولانی‌مدت در صف دریافت عضو اهدایی را از بین ببرد.محققان دانشگاه مریلند در بالتیمور ایده اولیه این دستگاه را ارائه کرده اند. Lawrence Bonassar از دانشگاه کرنل، از عکس‌های سه‌بعدی گوش انسان برای ایجاد مدل‌های آن استفاده کرد.

سپس این مدل‌ها با یک نوع ژل حاوی سلول های غضروف گاو، پر شدند. نتیجه خارق‌العاده بود: آن‌ها توانستند یک کپی دقیق از گوش را ایجاد کنند. به گزارش سلامت آنلاین، ورج نوشت: به کمک فناوری پرینت سه بعدی می توان شنوایی را در افراد ناشنوا احیا کرد. محققان اکنون می توانند با کمک این فناوری جایگزینی برای استخوان های ظریف گوش به نام صدف بسازند که امواج صوتی خارجی را به سمت اعصاب گوش هدایت کنند. دستگاه مذکور با استفاده از سی تی اسکن گوش بیمار، یک پروتز سه بعدی پرینت می کند. درحال حاضر جراحان این پروتز را در اتاق عمل می سازند. اما بیشتر اوقات آنها ناکارآمد هستند زیرا اندازه آنها مناسب نیست. محققان با کمک تصویربرداری سی تی اسکن، توانستند به طور دقیق گوش داخلی فرد را اندازه گیری کنند، سپس با یک پرینتر سه بعدی استاندارد استخوان های مصنوعی مذکور را بسازند. آنها امیدوارند این پرینت های شخصی سازی شده به زودی جایگزین سمعک شوند.

با دستیابی به موفقیت بیوپزشکی در ساخت اولین گوش زنده در جهان، محققان امیدوارند زندگی کسانی را تغییر دهند که به میکروتیا (Microtia) مبتلا هستند. در این بیماری بخش خارجی گوش قادر به رشد نیست.
به گزارش سلامت آنلاین به نقل از ناین‌نیوز، میکروتیا ۱۲ هزار کودک را مبتلا کرده و درمان آن غیر قابل دسترس و پرهزینه است. گوش ساخته شده با فنآوری چاپ سه‌بعدی و رشدیافته از سلول‌های بدن خود فرد، می‌تواند برای مبتلایان به این بیماری، مقرون به صرفه‌تر و در دسترس‌تر باشد.
میا وودروف، از دانشگاه تکنولوژی کوئیزلند با اشاره به کمبود بودجه دولتی گفت: محققان در حال جمع‌آوری منابع مالی‌اند تا این طرح را به واقعیت تبدیل کنند. این فقط یافته‌های تحقیقاتی نیست که ما را قادر به انجام طرح می‌کند. ما مردم و منابع مالی را نیز لازم داریم.
مرحله بعدی این پروژه شامل کاشت گوش مصنوعی توسط یک جراح است.

اسکن سه بعدی و ساخت پروتز گوش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

*

code

فهرست