ارتز قطع نخاع چه کمکی به بیماران می کند

 1. خانه
 2. chevron_right
 3. ارتوز و بریس
 4. chevron_right
 5. ارتز قطع نخاع چه کمکی به بیماران می کند

ارتز قطع نخاع برای بخش های مختلف مفاصل که تأثیر زیادی بر عملکرد راه رفتن و مصرف انرژی در بیماران آسیب دیده از نخاع (SCI) دارد، در نظر گرفته می شود. به طور خاص، ارتزهایی که از ساختاری مانند مفصل ران با مکانیزم رفت و برگشت، مفصل زانوی فعال شده و مفصل متحرک مچ پا با کمک پشتی، پشتیبانی می کنند، بیماران SCI را قادر می سازد الگوی راه رفتن خود را هنگام استفاده از سیستم ارتز بهینه کنند.

طبقه بندی سطح و شدت آسیب بر اساس از دست دادن احساس و میزان عملکرد حرکتی فرد صورت می گیرد. ارتز ها به افراد با آسیب های حرکتی، ضعف عضلانی و نیازمند به تثبیت یک اندام خاص کمک خواهند کرد. بعد از قطع نخاع، پزشک برای تقویت وضعیت بدن و جلوگیری از آسیب دیدگی بیشتر، ممکن است استفاده از ارتز را تجوز نماید. در این مقاله درباره فواید استفاده از ارتز برای بهبود آسیب های نخاعی و انواع مختلف آن صحبت خواهیم کرد.

هدف استفاده از ارتز قطع نخاع

انواع ارتز قطع نخاع

بیماران قطح نخاعی چه مدت نیاز به استفاده از ارتز دارند؟

نکات کلیدی استفاده ارتز برای بیماران قطع نخاعی

ارتز قطع نخاع

اهدف استفاده از ارتز قطع نخاع

ارتز برای بیماران قطع نخاع می تواند دو هدف مختلف را دنبال کند. ایجاد ثبات در ستون فقرات جهت بهبودی نواقص و پشتیبانی از اعضای آسیب دیده، برای بازتوانی عملکردی خواهد بود. کمک هایی که ارتز می تواند به بیماران قطع نخاع کند به شرح زیر است:

 • برای بهبودی و جلوگیری از آسیب، حرکات ستون فقرات را محدود می کند.
 • ناهماهنگی ها را اصلاح و ستون فقرات را ثابت می کند.
 • با اسپاسم مبارزه و عضلات سفت را به آرامی کشش می دهد.
 • حالت مناسب را ارتقا می دهد.
 • قابلیت تحمل وزن را بالا می برد و درد در مفاصل را کاهش می دهد.

مدت زمان استفاده از ازتز

انواع ارتز قطع نخاع

فرد آسیب دیده زیر نظر متخصص ارتوزیست و پزشک معالج، بهترین مدل ارتز، متناسب با سطح آسیب دیدگی خود را دریافت خواهد کرد. هر فرد با آسیب نخاعی، به ارتز احتیاج نخواهد داشت و در صورت نیاز، نوع آن بر اساس شدت و سطح آسیب نخاعی مشخص می شود که بیمار می تواند از پشتیبانی آن بهره ببرد. انواع مختلفی از ارتزها که ممکن است به بیماران آسیب نخاعی توصیه شود به شرح زیر است:

ارتز سر و گردن

کسانی که آسیب دیدگی جزئی در نخاع گردنی دارند، ممکن است تنها لازم باشد از بریس یقه گردن استفاده کنند. برخلاف بریس هالو که در ادامه به بررسی جزئی آن می پردازیم، این مدل غیر تهاجمی بوده و برای تحمل وزن سر، گردن را احاطه می کند. کسانی که آسیب شدید نخاعی گردنی در سطح بالاتر دارند (C4 به بالا)، ممکن است نیاز به استفاده از بریس هالو داشته باشند تا به ثبات سر و گردن آنها کمک کند.

وزن سر متوسط حدود 10 پوند است و یک گردن فلج، قادر به تحمل این وزن نخواهد بود. بنابراین یک بریس هالو، در حالی که ستون فقرات در حال بهبود است، به فرد کمک خواهد کرد تا حداکثر پشتیبانی و ثبات را داشته باشد. بریس هالو از حلقه ای که به سر متصل می شود، جلیقه و میله هایی که رابط حلقه و جلیقه هستند، تشکیل شده است.

ارتز سر و گردن

ارتز نخاعی

بریس نخاعی، پشتیبانی اضافی لازم را برای حفظ حالت نشسته، ایستاده و جلوگیری از آسیب بیشتر و بهبودی سریع تر را فراهم می کند که شامل مدل های کلی زیر است:

 • ارتز قفسه سینه و گردنی CTO که گردن و قسمت فوقانی پشت را تثبیت می کند.
 • ارتز ستون فقرات TLSO که کل تنه را احاطه می کند.
 • ارتز ستون فقرات LSO که نیم تنه پایینی را تثبیت می کند.

ارتز نخاعی

ارتز اندام تحتانی

افرادی که از زانو به پایین فلج می شوند ممکن است لازم باشد از ارتز زانو-مچ پا KAFO و بیماران با فلج کل قسمت تحتانی بدن، از ارتز مفصل ران-زانو-مچ پا HKAFO بهره مند شوند. ارتز مچ پا AFO، به بیماران ضایعه نخاعی که ضعف مچ پا دارند، جهت جلوگیری از افتادن هنگاه راه رفتن کمک خواهد کرد. بیشتر بیماران قطع نخاعی، در اندام تحتانی خود دچار ضعف عضلانی هستند. در نتیجه استفاده از ارتز اندام تحتانی، صرف نظر از اینکه فرد دچار آسیب نخاع گردنی، توراسیک، کمری یا استخوان خاجی است، می تواند بسیار کاربردی باشد.

ارتز اندام تحتانی

ارتز اندام فوقانی

ناحیه گردنی نخاع، عصب دهی سر، گردن و بازوها را انجام می دهد. صدمات نخاعی گردنی (آسیب به قسمت های بالای نخاع در ناحیه گردن) ممکن است به بازو یا مچ بند، برای کنترل اسپاستیسیته اندام فوقانی نیاز داشته باشد. کسانی که دچار ضایعات نخاعی توراسیک (صدری یا قفسه سینه)، کمری یا استخوان خاجی هستند به طور کلی عملکرد کامل اندام فوقانی را دارند، بنابراین نیازی به ارتز اندام فوقانی نخواهند داشت.

ارتز اندام فوقانی

گچ گیری پی در پی

گچ گیری ممکن است به رفع اسپاسم شدید کمک کند. هنگام اعمال تنش ملایم روی عضله اسپاستیک در طی یک دوره زمانی، عضلات تقویت خواهند شد که این امر به افزایش دامنه حرکتی نیز کمک می کند. گچ هر هفته، تا 12 هفته به طور مرتب تعویض و با هر بار گچ جدید، عضله بیشتر از زمان قبلی کشیده می شود. گچ گیری پی در پی، عضلات اسپاستیک را به آرامی می کشد و از سفت شدن زیادی آن جلوگیری می کند.

ارتز و گچ گیری

بیماران قطع نخاعی چه مدت نیاز به استفاده از ارتز دارند؟

اگر عضلات خود را به مدت زمان طولانی ثابت و بیش از حد به ارتز خود تکیه کنید، بدن چنان به استفاده از بریس عادت می کند که چگونگی درگیر کردن عضلات را فراموش خواهد کرد. مدت زمانی که فرد از ارتز استفاده می کند، به شدت آسیب دیدگی وی بستگی دارد. به طور معمول، یک بیمار آسیب نخاعی ممکن است از بریس تثبیت کننده ستون فقرات تا 6 ماه، تا زمانی که ستون فقرات بهبود یابد استفاده نماید.

پزشک زمان مناسب را، بر اساس شرایط فرد تعیین می کند، تا به تدریج مدت زمان استفاده از ارتز را کاهش دهد. برای افراد با قطع نخاعی، ممکن است شرایط استفاده به صورت خاص تر و حتی همیشگی باشد. سیستم عصبی، فوق العاده سازگار و منعطف بوده و با وجود غیر قابل برگشت بودن آسیب های نخاعی، می تواند عملکردهای آسیب دیده را دوباره یاد بگیرد. بهترین راه برای ارتقا عملکرد عصبی، تکرار است. هر چقدر یک حرکت ضعیف را بیشتر تکرار کنید، عملکردهای عصبی قویتر و حرکات به تدریج طبیعی تر خواهند شد تا اینکه یک روز شما به هیچ وجه به ارتز احتیاج نخواهید داشت.

ارتز ضایعه نخاعی

نکات کلیدی استفاده ارتز برای بیماران قطع نخاعی

ارتزها به بیماران قطع نخاعی برای محافظت از ستون فقرات، کمک به تحرک و اطمینان از فرم مناسب کمک می کنند. استفاده از ارتز باید زیر نظر پزشک برنامه ریزی شود، چرا که ارتز برای این بیماران، به منزله وسیله ای کمکی برای صاف نگه داشتن بدن و حتی بعضا ابزاری کمکی برای ایجاد قابلیت حرکت اندام می باشد. ترک استفاده از ارتز باید زیر نظر پزشک و بر اساس تشخیص آن صورت بگیرد. بیمار می تواند با تداوم استفاده از ارتز متناسب با مشکل خود، به بهبود عملکرد و تقویت عضلات و کارایی سیستم عصبی خود کمک نماید.

ارتز سر و گردن

جمع بندی

ارتز قطع نخاع به عنوان وسیله ای کمکی، جهت صاف نگه داشتن فرم بدن، تثیبت اندام و ایجاد قابلیت حرکتی در آن، به شخص دریافت کننده کمک می کند تا بتواند به بهترین شکل فعالیت های شخصی و اجتماعی خود را ادامه دهد. با بررسی انواع مختلف ازتزها و کاربرد آن ها در این مقاله، قصد داشتیم دید بازتری از چگونگی این ابزار کمک درمانی به شما بدهیم. مجموعه تخصصی ارتوز و پروز کاویان کلینیک با 10 سال سابقه در زمینه ساخت انواع اعضاء مصنوعی و کمک حرکتی همراه شما عزیزان خواهد بود. برای مشاوره رایگان با شماره 22674374 -021 در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

*

code

فهرست