ارتز ضایعه نخاعی چیست و چه کارایی دارد

 1. خانه
 2. chevron_right
 3. ارتوز و بریس
 4. chevron_right
 5. ارتز ضایعه نخاعی چیست و چه کارایی دارد

ارتز ضایعه نخاعی به اصلاح فرم بدن کمک خواهد کرد و راه حلی مناسب، برای افرادی با آسیب های حرکتی، ضعف عضلانی و نیازمند به تثبیت یک اندام خاص است. بعد از آسیب نخاعی، پزشک برای تقویت وضعیت بدنی و جلوگیری از آسیب دیدگی بیشتر، ممکن است استفاده از ارتز را تجوز نماید. در این مقاله درباره فواید استفاده از ارتز برای بهبود آسیب نخاعی و انواع مختلف آن صحبت خواهیم کرد.

هدف از ارتز ضایعه نخاعی چیست؟

انواع ارتزها برای آسیب نخاع

بیماران آسیب نخاعی چه مدت نیاز به استفاده از ارتز دارند؟

نکات کلیدی ارتز برای بهبود آسیب نخاعی

ارتز ضایعه نخاعی

هدف از ارتز ضایعه نخاعی چیست؟

ارتز برای بیماران آسیب نخاعی دارای دو عملکرد اصلی است. اولین عملکرد، ایجاد ثبات در ستون فقرات برای بهبودی در محل آسیب و عملکرد دوم، پشتیبانی از اعضای آسیب دیده برای بازتوانی عملکردی است. در نتیجه، کمک هایی که ارتز می تواند به بیماران آسیب نخاعی کند به شرح زیر است:

 • برای بهبودی و جلوگیری از آسیب، حرکات ستون فقرات را محدود می کند.
 • ناهماهنگی ها را اصلاح و ستون فقرات را ثابت می کند.
 • با اسپاسم مبارزه و عضلات سفت را به آرامی کشش می دهد.
 • حالت مناسب را ارتقا می دهد.
 • قابلیت تحمل وزن را بالا می برد و درد در مفاصل را کاهش می دهد.

انواع ارتز ضایعه نخاعی

انواع ارتزها برای آسیب نخاع

نوع ارتز به شدت و سطح آسیب نخاعی بستگی دارد که فرد آسیب دیده می تواند بر اساس شرایط خود از پشتیبانی آن بهره ببرد. هر فرد با آسیب نخاعی، به ارتز احتیاج نخواهد داشت و تشخیص بهترین مدل ارتز، متناسب با سطح آسیب دیدگی فرد، توسط متخصص ارتوزیست و پزشک معالج آن مشخص می شود. انواع مختلفی از ارتزها که ممکن است به بیماران آسیب نخاعی توصیه شود به شرح زیر است:

بریس سر و گردن

کسانی که آسیب شدید نخاعی گردنی در سطح بالاتر دارند (C4 به بالا)، ممکن است نیاز به استفاده از بریس هالو داشته باشند تا به ثبات سر و گردن آنها کمک کند. وزن سر متوسط حدود 10 پوند است و یک گردن فلج، قادر به تحمل این وزن نخواهد بود. بنابراین یک بریس هالو، در حالی که ستون فقرات در حال بهبود است، به فرد کمک خواهد کرد تا حداکثر پشتیبانی و ثبات را داشته باشد.

بریس هالو از حلقه ای که به سر متصل می شود، جلیقه و میله هایی که رابط حلقه و جلیقه هستند، تشکیل شده است. کسانی که آسیب کمتری در نخاع گردنی دارند، ممکن است تنها لازم باشد از بریس یقه گردن استفاده کنند. برخلاف بریس هالو، این مدل غیر تهاجمی بوده و یک بالشتک نرم است که برای تحمل وزن سر، گردن را احاطه می کند.

ارتز سر و گردن

بریس نخاعی

بریس نخاعی، پشتیبانی اضافی لازم را برای حفظ حالت نشسته، ایستاده و جلوگیری از آسیب بیشتر و بهبودی سریع تر را فراهم می کند که شامل مدل های کلی زیر است:

 • ارتز قفسه سینه و گردنی CTO که گردن و قسمت فوقانی پشت را تثبیت می کند.
 • ارتز ستون فقرات TLSO که کل تنه را احاطه می کند.
 • ارتز ستون فقرات LSO که نیم تنه پایینی را تثبیت می کند.

ارتز نخاعی

بریس اندام تحتانی

همه بیماران ضایعه نخاعی، در اندام تحتانی خود دچار ضعف عضلانی هستند. در نتیجه استفاده از ارتز اندام تحتانی، صرف نظر از اینکه فرد دچار آسیب نخاع گردنی، توراسیک، کمری یا استخوان خاجی است، می تواند بسیار کاربردی باشد. ارتز مچ پا AFO، به بیماران ضایعه نخاعی که ضعف مچ پا دارند، جهت جلوگیری از افتادن هنگاه راه رفتن کمک خواهد کرد.

افرادی که از زانو به پایین فلج می شوند ممکن است لازم باشد از ارتز زانو-مچ پا KAFO و بیماران با فلج کل قسمت تحتانی بدن، از ارتز مفصل ران-زانو-مچ پا HKAFO بهره مند شوند.

ارتز اندام تحتانی

بریس اندام فوقانی

ناحیه گردنی نخاع، عصب دهی سر، گردن و بازوها را انجام می دهد. صدمات نخاعی گردنی (آسیب به قسمت های بالای نخاع در ناحیه گردن) ممکن است به بازو یا مچ بند، برای کنترل اسپاستیسیته اندام فوقانی نیاز داشته باشد. کسانی که دچار ضایعات نخاعی توراسیک (صدری یا قفسه سینه)، کمری یا استخوان خاجی هستند به طور کلی عملکرد کامل اندام فوقانی را دارند، بنابراین نیازی به ارتز اندام فوقانی نخواهند داشت.

ارتز اندام فوقانی

گچ گیری پی در پی

گچ گیری ممکن است به رفع اسپاسم شدید کمک کند. هنگام اعمال تنش ملایم روی عضله اسپاستیک در طی یک دوره زمانی، عضلات تقویت خواهند شد که این امر به افزایش دامنه حرکتی نیز کمک می کند. گچ هر هفته، تا 12 هفته به طور مرتب تعویض و با هر بار گچ جدید، عضله بیشتر از زمان قبلی کشیده می شود. گچ گیری پی در پی، عضلات اسپاستیک را به آرامی می کشد و از سفت شدن زیادی آن جلوگیری می کند.

ارتز و گچ گیری

بیماران آسیب نخاعی چه مدت نیاز به استفاده از ارتز دارند؟

مدت زمانی که فرد از ارتز استفاده می کند، به شدت آسیب دیدگی وی بستگی دارد. به طور معمول، یک بیمار آسیب نخاعی ممکن است از بریس تثبیت کننده ستون فقرات تا 6 ماه، تا زمانی که ستون فقرات بهبود یابد استفاده نماید. پزشک زمان مناسب را،پ بر اساس شرایط فرد تعیین می کند، تا به تدریج مدت زمان استفاده از ارتز را کاهش دهد.

اگر عضلات خود را به مدت زمان طولانی ثابت و بیش از حد به ارتز خود تکیه کنید، بدن چنان به استفاده از بریس عادت می کند که چگونگی درگیر کردن عضلات را فراموش خواهد کرد. سیستم عصبی، فوق العاده سازگار و منعطف بوده و با وجود غیر قابل برگشت بودن آسیب های نخاعی، می تواند عملکردهای آسیب دیده را دوباره یاد بگیرد. بهترین راه برای ارتقا عملکرد عصبی، تکرار است. هر چقدر یک حرکت ضعیف را بیشتر تکرار کنید، عملکردهای عصبی قویتر و حرکات به تدریج طبیعی تر خواهند شد تا اینکه یک روز شما به هیچ وجه به ارتز احتیاج نخواهید داشت.

مدت زمان استفاده از ازتز

نکات کلیدی ارتز برای بهبود آسیب نخاعی

ارتزها برای بیماران آسیب نخاعی به محافظت از ستون فقرات، بهبودی، کمک به تحرک و اطمینان از فرم مناسب کمک می کنند. استفاده از ارتز باید برای کوتاه مدت برنامه ریزی شود، چرا که استفاده طولانی مدت، منجر به تنبلی عضله و عدم کارایی مناسب آن خواهد شد. ترک استفاده از ارتز باید زیر نظر پزشک و بر اساس تشخیص آن باشد. بیمار می تواند با تداوم استفاده از ارتز متناسب با مشکل خود، به بهبود عملکرد و تقویت عضلات و کارایی سیستم عصبی خود کمک نماید.

ارتز سر و گردن

جمع بندی

ارتز ضایعه نخاعی به عنوان وسیله ای کمکی، جهت بهبود آسیب های نخاعی و کمک به اصلاح فرم و تثیبت اندام، به شخص دریافت کننده کمک می کند تا بتواند به بهترین شکل فعالیت های شخصی و اجتماعی خود را ادامه دهد. با بررسی انواع مختلف ازتزها و کاربرد آن ها در این مقاله، قصد داشتیم دید بازتری از چگونگی این ابزار کمک درمانی به شما بدهیم. مجموعه تخصصی ارتوز و پروز کاویان کلینیک با 10 سال سابقه در زمینه ساخت انواع اعضاء مصنوعی و کمک حرکتی همراه شما عزیزان خواهد بود. برای مشاوره رایگان با شماره 22674374 -021 در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

*

code

فهرست